Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanat: Tablodan fazlası...
08e8bf28-fb4c-40e9-b884-7fb47246ada0.jpg

Sanatı sever misiniz? Buna cevabınız evetse sizi aşağıya doğru alalım.

Hangi sanat dalını ya sanat dallarını seversiniz? Buna da cevabınız evetse aşağıya ilerlemeye devam. (Elbette cevabınız hayır bile olsa sizi aşağıya davet ediyorum. ^^)

Neden sanatın o tarafını sevdiğinizi hiç düşündünüz mü??? Peki etrafınızdaki değer verdiğiniz insanların sanatı sevip sevmediğini biliyor musunuz? Ne kadar sevdiklerini mesela? Kaç yıldır o insanlarla bağınız var? Hayatınıza dair neleri ne kadar biliyorlar? Ya da ne kadarını paylaşıyorsunuz/ paylaşıyorlar???

"Haydaaa konu sanat değil miydi?" Seslerinizi duyar gibiyim. İşte tam da burada sahneden göz kırpıyorlar bize. Kimler mi? Cihat Süvarioğlu, Mehmet Solmaz ve Mücahit Koçak tarafından kurulan GaDa Tiyatro. Öncelikle hoş geldiniz, yeni nefes oldunuz diyorum. Daha sonrasında da iyi ki böylesine sıcacık oyunu tercih etmişsiniz. Yasmina Reza'nın yazıp Gencay Gürün'ün çevirmenliğini yaptığı Sanat oyununu Çağlar Yalçınkaya yönetiyor. Oyun yaklaşık 90 dk sürüyor ve inanın 1 dakikasında bile sıkılmıyorsunuz. (Yaşasın enerjisi bol, zamanın su gibi akıp gittiği oyunlar <3)

Tablodan fazlası... Dedim başlık için. Çünkü tam da öyle akıyor oyun. Üç yakın arkadaşın hayatına giren yeni bir tabloyla eskiler açılıyor. Yeni eskiye yeniliyor mu yenilmiyor mu? Tartışması bi' yana tablo sadece tablo olarak yer almıyor üç kafadarın hayatında. Karşınızdaki "çok iyi tanıdığım" dediğiniz arkadaşınızı/ dostunuzu gerçekten de tanıyor musunuz? Sorusuna cevap alıyorsunuz. Sadece arkadaş da değil aslında arkadaş üzerinden hayatınızdaki tüm ilişkilere ayna oluyor oyun. Mesela kusurlarımızı görüyor muyuz? Ya da "çok sevdiğimiz" arkadaşlarımızın kusurlarını görüyor muyuz? Görüyorsak bununla ilgili bir şeyler yapıyor muyuz? Yapabiliyor muyuz? Owww çok mu acımasız oldu bu soru? Beklemediğiniz yerden mi geldi soru???

Hayat tam da böyle işte! Ne kadar, nasıl konuşabiliyoruz? Oyunun başından sonuna kadar bi' nevi karakter analizleri yapılıyor aslında. Ben Tablodan Fazlası dedim ama aslında Sanat oyunu da bir oyundan fazlası... Hayatın tam da orta noktası. Oyunu izlerken eminim ki siz de o üç arkadaştan biri olduğunuzu ya da onlardan birini tanıdığınızı hissedeceksiniz.

Evet, evet oyunu;

"Aaaaa bak bu da böyle"
"Yaaa, işte ben de sana bu böyle diyorum"
"Ahajllajahajlf gördün mü aynı sen?"
Diye diye izleyeceksiniz. (Hatta naçizane tavsiyem kalabalık arkadaş grubunuzla izleyin.)

Marc, Yvan ve Serge üçünüzü de çok sevdim. Hepinizle bağ kurmaya çalıştım. Hepinizin haklı/ haksız olduğu yerler var ve ben buna da tamamım. Yazarın "kendi hayatındaki bir hikayeden yola çıkarak" yazdığı oyun olmasıysa seyir zevkini gerçeklerle harmanladığı için daha leziz oluyor. Cihat Süvarioğlu, Mehmet Solmaz ve Mücahit Koçak sahnede su gibiydiniz. Ekibin enerjisi, motivasyonu ise bir kez daha alkışlanır cinsten. Bir kez daha eline sağlık GaDa Tiyatro.

Sevgiler...

* Çok konuşasım var oyuna dair, izleyin de gelin^^ (Ben oyunu Moda Sahnesi'nde izlemiştim. En yakın tarih: 4 Kasım Cuma- Baba Sahne)
* Oyunun müzikleri de ayrı güzel: Ayrıca teşekkürler Şinasi Sırkıntı
* Kapak fotoğrafı GaDa Tiyatro İnstagram hesabından alınmıştır. Teşekkürler Yiğit Çeliker
OYUN KÜNYE BİLGİLERİ

Yazan: Yasmina Reza
Çevirmen: Gencay Gürün
Yönetmen: Çağlar Yalçınkaya
Oyuncular: Cihat Süvarioğlu, Mehmet Solmaz, Mücahit Koçak
Yönetmen Yardımcısı: Erdal Baran Şahin
Sahne Tasarım: Çağlar Yalçınkaya
Işık Tasarım: Engin Adeka
Müzik: Şinasi Sırkıntı
Asistanlar: Barış Bilgiç, Mücahit Bahçe
Afiş Tasarım: D'art Duvar
Fotoğraf: Ali İhsan Elmas