Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balat Monologlar Müzesi - Hostel: Dünya mutfağından hikayeler
b5bac72a-c360-42be-840a-8ca3d8187c99.jpg
Balat sokaklarını bilir misiniz? 

Balat'a açılan sokakları?

Balat yokuşlarını ya da yol üzerindeki yerleri bilir misiniz?

İşte burası size Balat üzerinden dünyayı anlatıyor. Balat Monologlar Müzesi görkemli bir köşk içinde karşılıyor misafirlerini. Kapı girişinden bir sıcak merhaba peşine merdivenlerinden nazikçe geçişle bambaşka dünyalara açılan kapılar. Odalar ve odaların içindeki yaşanmışlıklar. Hepsini ve fazlasını minicik bi' eşyayla aktarıyor üstelik. Çünkü oynayan kişiler gözünüzün içine baktıkça, nefeslerinden anlıyorsunuz ki "o an"dasınız. Öyle şatafatlı dekorların olmadığı, kostümlerin yüksek meblağlarla karşılanmadığı hikayeler. Öylesine içten öylesine büyülü bir dünya ki sizi içine aldıkça alıyor. Bir zille başlıyor ve yine aynı zille bitişe varıyor. İzleyense o atmosferden uzunca süre çıkamıyor.

Balat Monologlar Müzesi bu sezona diğer konseptlerinin yanında "Hostel" i ekleyerek ilerliyor. Hostel bi' nevi mola yeri bi' nevi ağırlama yeri bi' nevi han bi' nevi sığınak... Ve buraya yolu düşen kişi bu sefer sadece Türkçe değil kendi dilinde de anlatıyor hikayesini. Mesela Batur Belirdi "Dancing Queen" monoloğunda bir garsona can verirken hem Türkçe hem Almanca aktarıyor sözcüklerini. Oyunları yabancı dilde izlemek de oynayan oyuncuların can verdikleri karakterlerin ülkesindeymişsiniz hissiyatı veriyor. Gerçekten oradan geldiklerini/ oraya ait olduklarını aktarıyor. Oyunların hepsi birbirinden değerli, kıymetli. Oynayanların performansları da aynı derecede mükemmel.

Ahmet Sami Özbudak'ın yazdığı Mösyö P.'nin Şehirleri oyununu mesela Fransızca izledim. Fransızca bilmiyor olmama rağmen oyunu pür dikkat izleyip Burak Üzen'in performansına bayıldım. Duygu geçişini başarılı aktaran Burak Üzen'in emeğine sağlık. Bakın, Fransızca izledim ve BAYILDIM. Kısacık sürede anlattı tüm derdini. Oyuna ayrı performansa ayrı hayran kaldım. Ve oyunları bence kesinlikle kendi dillerinde izlerken kulaklık takarak Türkçe olarak izlemeyin. O tadı alarak deneyimleyin. (Bence böyle yapın yani, yine de siz bilirsiniz. ^^)

Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yazdığı "Mehran, Sen Kimsin?" monoluğunda Erdem Kaynarca oynuyor. Mehran'ın iç dökmesini dinliyoruz ama sessiz ama heyecanlı. Hem kalemini sevdiğim yazar hem oyunculuğunu beğendiğim oyuncu bir araya gelince bi' de leziz bir iş çıkmış. Offff kaçırmayın bu sürükleyici hikayeyi.

Burcu Halaçoğlu'nun Darya'ya can verdiği monoloğu da Kerem Pilavcı yazmış. Darya, Balat'taki bir hostelden anılarını anlatıyor. Ama ne anılar ne anılar... Peki ya sonrası mı? İşte o da seni Balat'ın odalarının birinde bekliyor heyecanla.

"Şekerli misin vay vay
Kaymaklı mısın vay vay"

Güzel sesi, uzun hikayesi, sevgisi, saygısı, özlemi ve daha birçok duygusuyla Lusin seni bekliyor köşesinde. Serdar Kurt'un yazdığı Aile Mezarlığı 'nda Lusin'e Yeraz Çağlayan can veriyor. İstanbul'a gelişi, sesi, tınısıyla sizi bambaşka diyarlara götürüyor.

Kalbimi bıraktım dünya mutfağından hikayelerin hepsine. Siz de böylesine değişik türde tiyatro oyununu deneyimlemek ve üzerine konuşmak isterseniz 9 Ekim'de Balat Monologlar Müzesi- Hostel'i yerinde yakalayın derim. Diğer konseptlerini ekleyebilirsiniz listenize. Yazdıkça yazasım geliyor da spoiler vermeden kaçayım. Ben mi? Yeni hikayelerini heyecanla bekliyorum.

Sevgiler...

OYUN KÜNYE BİLGİLERİ
Yönetmen ve Küratör: Ahmet Sami Özbudak
Yardımcı Yönetmen ve prodüksiyon Sorumlusu: Kerem Pilavcı
Koordinatör: Batur Belirdi
Halkla İlişkiler: Funda Gürsel
Yönetmenler: Ahmet Sami Özbudak, Başak Kıvılcım Ertanoğlu (Dancing Queen)
Yazarlar: Ahmet Sami Özbudak, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Kerem Pilavcı, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Serdar Kurt
Oyuncular: Batur Belirdi, Burcu Halaçoğlu, Burak Üzen, Erdem Kaynarca, Yeraz Çağlayan

Çeviriler: Batur Belirdi, Ahu Sıla Bayer, Cem Şahin, Umut Işık, Yeraz Çağlayan
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping