Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahneden Naklen: Bütün Çılgınlar Sever Beni
e1e9c6d4-67c1-467f-b215-0f7c3f2dd425.jpg
Pandeminin en çok etkilediği alanlardan birisi elbette ki tiyatro oldu. Aylarca sahne alamayan, sahne alma şansı bulduğunda getirilen tedbirlerden etkilenen ve planlayabildikleri performansları bile mecburen erteleyen/iptal eden sanatçılar mecburen alternatif yollara başvurmaya başladılar.

Moda Sahnesi, bu amaçla yola çıkarak farklı bir çözüm yoluyla tiyatro severlerin karşısına çıktı: Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.. Bünyesindeki 3 oyunu belirli gün ve saatte canlı olarak sergileyerek izleyiciye sunma kararı aldı. Hatta geçtiğimiz akşam "Bütün Çılgınlar Sever Beni" oyununun gösterimi vardı. Diğer iki oyun, "Babamı Kim Öldürdü" ve "Yeni Bir Şarkı" sırasıyla 19 ve 26 Aralık'ta yayında olacak. Biletlerin satışları da halen devam ediyor.

Üstelik bilet fiyatları konusunda da güzel denebilecek bir yol izlenmiş ve izleyiciye beş farklı seçenek sunulmuş. Bütçeye uygun olarak 25 ile 250 lira arasında değişen fiyatlarla bilet alınabiliyor. Ben de bu sayede (nihayet) denk getirebilip Bütün Çılgınlar Sever Beni'yi izleyiverdim.

bdcf3760-1e87-47c3-b9b8-712d847d1d14.jpg

Yaz aylarında bazı yabancı tiyatro oyunlarının sektöre destek amacıyla sınırlı süreyle Youtube'dan yayınlandığına denk gelmiştim. Ancak onlar önceden kayda alınmış versiyonlardı. Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Çağlar Yalçınkaya'nın yer aldığı Bütün Çılgınlar Sever Beni'de ise oyuncuları bunun tam da aksine canlı bir performans sergilerken izlemek hoşuma gitti açıkçası. Eğlendim de izlerken.

Kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen hikâyede, Mert Fırat (Yosif) ile Öznur Serçeler (Maria) evli bir çifti, Çağlar Yalçınkaya (Angel) ise kendini bu evliliğin içinde bulan yakın arkadaşı canlandırıyor. Birini diğerinden ayırmasam daha iyi olacak, üç oyuncunun da öne çıkıp kendisini ve oyunu sevdirdiği anlar fazlasıyla mevcuttu. Kimi taraflarıyla bilindik gelen ama başıyla ve sonuyla gayet düzgün bir oyundu izlediğimiz. 

Tiyatro salonundayken bir oyunu izlemekle farklı bir tadı vardı haliyle, o kadarını inkar edemem. Ama odamda otururken izlemek düşündüğüm kadar yapay durmadı. Bunda oyuncuların ve oyunun kendisinin de katkısı vardır elbette. 1500'den fazla kişiye sorunsuza yakın bir performans ve yayın sundular. Oyun sonundaki selam kısmında kameranın dönmesiyle yayın ekibini sunmaları da ayrı hoşuma gitti bu arada.

Pandemi hayatımızdan tamamen çıktığında tekrar sahnelemek için fırsatları olursa halen izlemeyenler için tavsiye edebilirim. Ayrıca umarım ilerleyen zamanlarda (en azından işler normale dönene kadar) daha fazla oyunla bu veya buna benzer şekilde buluşma fırsatı bulabiliriz.

Not: İstanbul Tiyatro Festivali de İKSV'nin Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. online olarak 28 Aralık'a kadar devam ediyor. 

kaynak: ranini.tv
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping