Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hırçın Kız: Asıl huysuz kim?
67a0ddc3-ca72-49d8-ab3e-e3fbb27d0670.jpg
Shakespeare iyidir, oyunları iyidir, ne zaman yazıldığının önemi yok her daim günceldir. Evet, evet Shakespeare iyidir. Reklamlar bitti, sırada bildiğiniz/ duyduğunuz/ okuduğunuz ya da tam tersi bir oyun olan Hırçın Kız var. İstanbul Devlet Tiyatroları'nda yine yer buldum ve bir güzel de izledim oyunu. Önce bu mutluluğu doya doya paylaşayım istedim sonra detaylarda kaybolacağız.

Nurettin Sevin'in çevirmenliğini yaptığı oyunun rejisi Yücel Erten'e ait. (Aynı zamanda dramaturjisi de Yücel Erten'e ait.) Erten'in rejisini seviyorum. Ki farkını bu oyunda da ortaya koymuş. Zaten konusu bilinen ya da daha önce farklı oyuncularla oynanmış oyunların durumundaki son olay rejidir. Aynı hikayeyi sahne üzerinde nasıl ele aldıklarıyla öne çıkarlar ya da geri düşerler. Oyunun konusu zengin tüccar Battista'nın iki güzel ve bekar kızı hakkında. Battissa, huysuz büyük kızı Katerina evlenmeden, küçük kızı Bianka'nın evlenmesine izin vermez. Bunu bilen küçük kızın talipleri de Katerina'ya birini bulurlar. Bianka'nın talipleri dedim. Çünkü birden fazla isteyeni vardır Bianka'nın. Katerina sorununu ortadan kaldıran talipler ise kendi aralarında binbir türlü dolaplar çevirerek Bianca'yı elde etmeye çalışırlar. Karmaşıklar komedisi sevdiğimdir efenim.

Katerina huysuz, aksi, hırçın kızdır. Bianka ise tam tersi uyumlu ve uysal kızdır. Eeee zıtlar birbirini aynı evde bile olsa dengeler.^^ Küçük kızın talipleri kızla evlenmek için Petrukio'ya başvurup Battissa'nın zenginliğinden bahsederler ve elbette Katerina'nın aşırı huysuz oluşundan da. Petrukio oldukça yüklü çeyize konmayı bu kadar arzularken huysuz kızı uysallaştıracağını da düşler. Ve Katerina kendini kısa süre içerisinde evlenmiş olarak bulur. Bianka tarafında ise işler biraz karışık işlese de mutlu bir aşk evliliğiyle taçlanır. Sonra yine olaylar olaylar. Yücel Erten sarsıcı bir finale yürüyerek tüm seyircileri şoke etti. Oyunun sonunu ben olsam nasıl yapardım? İnanın bilmiyorum bunu ama aşırı vurucu bir finalle taçlandırdı oyunu.

Oyuncuların hemen öncesinde ışık ve kostüme geçmek istiyorum. Yakup Çartık farkı burada da kendini göstermiş. Işıklar yine yerli yerindeydi. O dönemi en iyi şekilde yansıtan kostümler için de Nalan Altaylı'nın eline sağlık diyorum. Devlet Tiyatrosu oyunlarında dekorlar daha dolu dolu olsa da bu oyunda seçilen -diğer oyunlara nazaran- dekorlar da gayet kararındaydı. Çok amaçlı dekorlar kap ben.

Veeee rejinin sahneye koyduğu oyundaki oyuncuların performansları. Veda Yurtsever kusursuz performansıyla baş döndürdü. Gerek huysuz Katerina olduğunda gerek evlendikten sonraki Katerina kısmında. Erkek egemen çevredeki inatçı tavrıydı belki de onu huysuz yapan. Belki de söyledikleri erkek egemenliğine zor geliyordu. Belki de onu çekilmez, itici, lanet gibi ağır ithamlarla suçlayan erkeklere idi bu yüzü. Sözleriyle, tavırlarıyla alkışların en büyüğü ona.

Petrukio'yu canlandıran Hakan Meriçliler. Oyundaki karakterini geçmiş dönemlerde yayınlanan Yalan Dünya dizisindeki karakteriyle eşleştirsem de sahnedeki ses tonu, fiziği, rolü kavramasıyla gayet başarılıydı. Ortansio'yu canlandıran Burak Altay ise oyundaki en enerjik kişiydi. Aslında kadro içerisinde sırıtan tek bir isim bile yoktu. Hatta ve hatta oyunun heykel rolünü oynayan oyuncular bile kaldıkları sabitlikle epey iyiydiler. (İşleri zordu, emeklerine sağlık.) Oyunda yer alan döviz kurları, faizlerle ilgili güncel konular ise cesur hareketlerdi. Üstelik kese metaforu ve repliklerle yazının başında söylediğim Shakespeare oyunlarının güncelliğinin adeta bir örneğiydi.

Mutlaka Hırçın Kız'ı yakalayın, Yücel Erten rejisi ve bu enfes kadrodan izleyin. Kim kiminle neden ortak? Kim kiminle beraber? Erkek egemenliği mi kadın hırçınlığı mı? Daha kese dolu maceralar. Bakın bakalım asıl huysuz kim? Hem tiyatro iyidir, iyileştirir.

Sevgiler.

OYUN KÜNYE BİLGİLERİ
Yazan: William Shakespeare
Çeviren: Nurettin Sevin
Dramaturji& Reji: Yücel Erten
Dekor Tasarımı: Ethem İzzet Özbora
Kostüm Tasarımı: Nalan Altaylı
Işık Tasarımı:Yakup Çartık
Müzik: Emil Tan Erten
Yardımcı Yönetmen: Burak Şentürk
Yönetmen Yardımcısı: Eylem Yıldız
Oyuncular: Veda Yurtsever, Hakan Meriçliler, Uğur Hakan Güneri, Turan Günay, İlkay Akdağlı, Fatih Dokgöz, Zülfükar Ali Sinan Demir, Burak Altay, Çiğdem Yıldız, Bilal Ercan, Rezzak Aklar, Ahmet Kurt, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Seda Özgiş, Tuba Aydın, Başak Ova, Büşra Saraç, Özlem Karataş, Tuğçe Topçu, Ahmet Taşdemir, Erdem Bilgi, Hakan Sivlim, Muhammed Yıldız

kaynak: ranini.tv
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping