Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kozalar: Kendi kozasını kendi örenler
02089dc8-fbd7-4894-9447-211dee58b981.jpg
Dış dünyada kopan kıyametten kaçan üç kadın, etraflarına ördükleri kozalar ve gündelik telaşlar… Adalet Ağaoğlu’nun kitabından uyarlanan, Pangar Tiyatro tarafından sergilenen, Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönettiği Kozalar; Demet Evgar, Esra Dermancıoğlu ve Binnur Kaya’yı bir araya getiriyor.

1971’de soğuk savaşın hakim olduğu dönemde yazılan Kozalar, terör, iç savaş, kadınlık gibi konulara bol kahkahalı bir şekilde eşlik ediyor. Oyunun başından sonuna kadar yer yer tebessüm ederek, yer yer kahkahalarla izledim. Fakat oyun bittiğinde “Eee?” diyerek kaldım koltuğumda.

Kozalar, şahane bir ışık tasarımına sahip. Dekor, dozunda ve ilgi çekici. Demet Evgar, Esra Dermancıoğlu ve Binnur Kaya muazzam. Fakat metin bana o kadar eksik geldi ki.

Ben tiyatro oyunundan çıktığımda oyunun üzerine düşünüp, konuşabilmek isterim. Saatlerce, günlerce hem de. Ama Kozalar’dan çıktığımda üzerine konuşabilecek bir şey bulamadım.Hatta oyuna dört arkadaş gittik, hepimiz eksik çıktık o salondan.

Okan Yalabık’ın anlatımını ve müzik altı canlandırmalarına da o kadar sevdim ki; oyun metni dışında kalan her şey b kadar güzelken metin biraz daha uzun, biraz daha dolu olsaydı o salondan kalbim ağzımda çıkabilirdim. Kendi kozalarını kendi ören kadınlar ne güzel metafordu oysa... 

Yine de keyifli bir 50 dakika geçirdim. Çünkü tiyatro iyidir, iyileştirir. Alkışları bol olsun... İlgilenenler için oyun künye bilgilerini şuraya bırakıyorum.

Oyun Künye Bilgileri
Yazar: Adalet Ağaoğlu
Yönetmen: Ayşenil Şamlıoğlu
Oyuncular: Demet Evgar, Binnur Kaya, Esra Dermancığlu
Prodüksiyon: Tiyatro Pangar www.pangar.com.tr
Yönetmen Yardımcısı: Tuğçe Tamer
Koreografi: Candaş Baş
Müzik: Sabri Tuluğ Tırpan
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Dekor Tasarım: Murat İpek, Yiğit Evgar
Kostüm Tasarım: Tomris Kuzu
Ses Tasarım: Okan Yalabık