Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunu Ben de Yaparım:İçinizde sarılma isteği uyandıran oyun!
78dfea3f-12e7-4124-ac06-53e565da8ed3.jpg
Bunu Ben de Yaparım:İçinizde sarılma isteği uyandıran oyun!

Çağla Akyürek
Tiyatro benim için bir tutku ama yerim sahnenin karşısı. Ayda en az bir kez, tercihen iki veya üç kez tiyatroya gitmeye çalışıyorum. İyi bir oyun izlediğim zaman, elbette kötü oyun yoktur ama beni ruhumla oyunun içine dahil eden oyunlardan bahsediyorum, inanılmaz bir haz duyuyorum. O oyundan çıktığımda hissettiğim mutluluk yüzüme yansırken, resmen ruhumun dinlendiğini hissediyorum. Hayat koşuşturmacası içinde, İstanbul’un insanı boğan kaosunun ortasında nefes alabilmek için, kendime vakit ayırabilmek, kendim için bir şey yapmak için tiyatroya gidiyorum. Hep söylüyoruz ya “tiyatro iyidir, tiyatro iyileştirir” diye o kadar doğru ki, o bir iki saatlik süre zarfında hayatımdan, yaşadıklarımdan, tüm olumsuzluklardan, kötülüklerden kendimi soyutlayıp yepyeni bir hikâyenin içinde buluyorum kendimi, oyunun içinde kayboluyorum, bitmesin istiyorum.

Geçen akşam Dot’ta izlediğim Bunu Ben de Yaparım işte bu anlattığım tüm duyguları ve belki de kelimelere dökemediğim kadar fazlasını bana yaşattı. Yeri geldi gülmekten gözlerimden yaş geldi, kahkahalarımla insanları rahatsız etmemek için bazen kahkahalarımı içime içime attım ama yeri geldi boğazıma koca bir yumru oturdu, gözlerim doldu, öyle ki tutmasam kendimi akıp gidecekti gözyaşlarım. Bana böyle hissettiren İbrahim Selim’in efsane performansıydı. Öyle bir Dave yaratmış ki o kadar içimizden, o kadar bizden ama iddia ediyorum hepimizden iyi ve naif bir adam. Dave, 1 saatlik süre zarfında size hayatından ufak notlar ve yaşadığı bir iş tecrübesini anlatıyor ama ne anlatmak! Gözlerinizin içine içine anlatırken o anları yaşıyor, yaşatıyor. Kendimi sahneye atıp Dave’in boynuna sarılmamak için kendimi zor tutuyorum. Ona sarılıp ağlamak, “haklısın üzülme ben de senin gibi düşünüyorum asla yalnız değilsin” demek istiyorum. Sanki eskiden beri tanıyorum hissiyle, sanki yakın bir arkadaşımla sohbet ediyormuşum hissiyle dinliyorum onu ve anlattıkları resmen gözümün önünde canlanıyor. Hiç bitmesin istiyorum, Dave, daha saatlerce anlatsın ben de kâh gülerek kâh ağlayarak onu dinliyim, biraz daha kendi hayatıma dönmeyeyim istiyorum. O bundan habersiz ama ben onu en yakın arkadaşım ilan ediyorum, ne zaman canım sohbet etmek istese kendimi Dot’a atıp, Dave’i defalarca izlemek istiyorum. Bunu Ben de Yaparım,dekor olarak bir tabure ve bir soğan ağacından ibaret ve kısa ama naif bir hikâyesi var ama anlattığım ve yaşadığım bu duygu selini ve içimde kopan sevgi fırtınasının mimarı İbrahim Selim bence oyunculuk dersi veriyor sahnede. Herkesin, tanıdığım tanımadığım herkesin bu oyuna gitmesini istiyorum. Lütfen bu oyunu izleyin! Bakın izlemelisiniz demiyorum, izleyin!

Unutmayalım,

Tiyatro iyidir, iyileştirir!

Oyun Künye Bilgileri:

Yazan: Nick Hornby

Çeviren: Melisa Kesmez-Serkan Salihoğlu

Yöneten: Serkan Salihoğlu

Oynayan: İbrahim Selim
ranini.tv
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App